Ali Güzel
Köşe Yazarı
Ali Güzel
 

Yatırımlar çöpe mi gidecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun, Çevik Kuvvet Kavşağı'nın açılışı için Şanlıurfa'ya gelmesi, ulaşımla ilgili ne kadar sorunumuzun olduğunu daha net bir şekilde gösterdi. Sorunlar ilk kez bu kadar net ve hep bir ağızdan dillendirildi. Peki bu, ulaşımda sorunlarımızı çözmek için yeterli olacak mı? TMMOB Şehir Plancıları Odası İl Temsilcisi Selim Açar, kendisiyle bundan 4 yıl önce bir röportajımızda çok önemli bir noktaya değinmişti. Söyledikleri, gelecek yıllar açısından yabana atılmayacak cinstendi aslında. Çok değil, 10 yıl sonrasını anlatıyordu Açar. Mesela Karakoyun Kavşağı projesi için çalışmalar başlamamışken, "Diyelim ki, 10 yıl sonra bölgeden bir metro hattı geçti. Bunun hesabı yapılamayacak çünkü Şanlıurfa'nın 'ulaşım master planı' yok" demişti.  Evet, bazı projeler yapılıyor iyi ya da kötü, eksik ya da yanlış... Bu projeler bir şekilde şehrin hizmetine sunuluyor. Bazı projeler dua, bazıları ise beddua aldırıyor uygulayıcısına. Çevik Kuvvet Kavşağı, bu anlamda dua mı getirecek yoksa beddua mı? Bunu zaman daha iyi gösterecek. Dün açılışı, Bakan Adil Karaismailoğlu'nun da katılımıyla düzenlenen tören eşliğinde resmen ve nihayet yapıldı. Projenin halen eksik ayakları olduğu ve bunların da kısa süre içerisinde giderileceği ifade ediliyor. Yapımı yıllar alan kavşaktaki bu eksik yönlerin çok da uzatılmadan tamamlanması, bölgedeki trafiğin rahatlaması açısından oldukça önemli. Ancak gördüğümüz kadarıyla burada da gelecek yıllar ile ilgili bir hesaplama yapılmamış. Açar, röportajın devamında "Bir şehrin 30 yıllık ulaşımını planlayan 'ulaşım master planı' olmadan bugünkü bazı projeler gelecekte çöp olabilir. Büyük maliyet gerektiren projeler ulaşım master planı ışığında yapılması gerekir” uyarısında bulunmuştu. Projelere milyonlar yatıran yöneticiler elbette bunun farkındalar. Neden bu planı hazırlayıp, buna göre hareket etmiyorlar peki? Konuyla ilgili görüştüğüm işin uzmanları, bu projenin yaklaşık 30 milyon lira maliyeti olduğunu söylüyor.  Ulaşım master planının ‘büyükşehir’ olan Şanlıurfa için neden halen yapılmadığını tam olarak anlamak zor. Ama, Açar’ın da dikkat çekmek istediği gibi: Bugün milyonlar dökülen projeleri, yarın ulaşımla ilgili yeni bir proje söz konusu olduğunda yıkmak zorunda kalmayalım. Çözüm bekleyen sorunlar yumağı Bir diğer ve daha da önemli konu ise Bakan Karaismailoğlu’nun kente gelişiyle ulaşımdaki sorunların yeniden gündem olması. AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı’dan tutunda, sorunların çözülmesini isteyen hemen herkes, Şanlıurfa’nın ulaşım sorunlarını bakana duyurmak için çabaladı. Bu da, ulaşımda ne kadar eksik kaldığımızı bir kez daha ‘yüzümüze’ vurdu.
Ekleme Tarihi: 27 Mart 2021 - Cumartesi

Yatırımlar çöpe mi gidecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun, Çevik Kuvvet Kavşağı'nın açılışı için Şanlıurfa'ya gelmesi, ulaşımla ilgili ne kadar sorunumuzun olduğunu daha net bir şekilde gösterdi. Sorunlar ilk kez bu kadar net ve hep bir ağızdan dillendirildi. Peki bu, ulaşımda sorunlarımızı çözmek için yeterli olacak mı?

TMMOB Şehir Plancıları Odası İl Temsilcisi Selim Açar, kendisiyle bundan 4 yıl önce bir röportajımızda çok önemli bir noktaya değinmişti. Söyledikleri, gelecek yıllar açısından yabana atılmayacak cinstendi aslında. Çok değil, 10 yıl sonrasını anlatıyordu Açar. Mesela Karakoyun Kavşağı projesi için çalışmalar başlamamışken, "Diyelim ki, 10 yıl sonra bölgeden bir metro hattı geçti. Bunun hesabı yapılamayacak çünkü Şanlıurfa'nın 'ulaşım master planı' yok" demişti. 

Evet, bazı projeler yapılıyor iyi ya da kötü, eksik ya da yanlış... Bu projeler bir şekilde şehrin hizmetine sunuluyor. Bazı projeler dua, bazıları ise beddua aldırıyor uygulayıcısına. Çevik Kuvvet Kavşağı, bu anlamda dua mı getirecek yoksa beddua mı? Bunu zaman daha iyi gösterecek.

Dün açılışı, Bakan Adil Karaismailoğlu'nun da katılımıyla düzenlenen tören eşliğinde resmen ve nihayet yapıldı. Projenin halen eksik ayakları olduğu ve bunların da kısa süre içerisinde giderileceği ifade ediliyor. Yapımı yıllar alan kavşaktaki bu eksik yönlerin çok da uzatılmadan tamamlanması, bölgedeki trafiğin rahatlaması açısından oldukça önemli.

Ancak gördüğümüz kadarıyla burada da gelecek yıllar ile ilgili bir hesaplama yapılmamış. Açar, röportajın devamında "Bir şehrin 30 yıllık ulaşımını planlayan 'ulaşım master planı' olmadan bugünkü bazı projeler gelecekte çöp olabilir. Büyük maliyet gerektiren projeler ulaşım master planı ışığında yapılması gerekir” uyarısında bulunmuştu.

Projelere milyonlar yatıran yöneticiler elbette bunun farkındalar. Neden bu planı hazırlayıp, buna göre hareket etmiyorlar peki? Konuyla ilgili görüştüğüm işin uzmanları, bu projenin yaklaşık 30 milyon lira maliyeti olduğunu söylüyor. 

Ulaşım master planının ‘büyükşehir’ olan Şanlıurfa için neden halen yapılmadığını tam olarak anlamak zor. Ama, Açar’ın da dikkat çekmek istediği gibi: Bugün milyonlar dökülen projeleri, yarın ulaşımla ilgili yeni bir proje söz konusu olduğunda yıkmak zorunda kalmayalım.

Çözüm bekleyen sorunlar yumağı

Bir diğer ve daha da önemli konu ise Bakan Karaismailoğlu’nun kente gelişiyle ulaşımdaki sorunların yeniden gündem olması. AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı’dan tutunda, sorunların çözülmesini isteyen hemen herkes, Şanlıurfa’nın ulaşım sorunlarını bakana duyurmak için çabaladı. Bu da, ulaşımda ne kadar eksik kaldığımızı bir kez daha ‘yüzümüze’ vurdu.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ajansbalikligol.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.